This web page requires JavaScript to be enabled.

JavaScript is an object-oriented computer programming language commonly used to create interactive effects within web browsers.

How to enable JavaScript?

Plebiscyt Korony Równości zakończony. Wyniki poznamy już 26 września!

  • 1 / 
    Zaangażowanie społeczne
  • 2 / 
    Równe traktowanie
  • 3 / 
    Życie polityczne
  • 4 / 
    Prawo
  • 5 / 
    Media
  • 6 / 
    Ludzie internetu
  • 7 / 
    Świat Kultury
  • 8 / 
    Biznes
  • Karta do głosowania

Zaangażowanie społeczne

My Rodzice, Równik Praw i Molecular Creative

My Rodzice, Równik Praw i Molecular Creative

My, Rodzice i Równik Praw to organizacje działające na rzecz osób LGBT+, ich rodzin i bliskich. Edukacja, wsparcie i podnoszenie świadomości społecznej to kluczowe obszary ich pracy. W marcu 2023 roku, wraz z agencją kreatywną Molecular Creative, organizacje stworzyły kampanię społeczną “MY, rodzice dzieci trans”, której celem jest edukowanie nt. transpłciowości, aby osobom trans żyło się w Polsce lepiej i bezpieczniej.

Zagłosuj
Wolna Szkoła

Wolna Szkoła

Wolna Szkoła to największy w Polsce ruch obywatelski, który zrzesza Sieć Organizacji Społecznych (S.O.S.) oraz oddolne ruchy społeczne, by skutecznie sprzeciwiać się zmianom w edukacji planowanym przez rządzących. Jej działania przyczyniły się do zawetowania ustawy Lex Czarnek 2.0 przez Andrzeja Dudę w grudniu 2022 r. Wolna Szkoła jest głosem szkoły, jakiej potrzebuje Polska - nowoczesnej, demokratycznej, bezpiecznej i otwartej na różnorodność, szkoły równych szans. Stoi na straży wartości edukacji, które naruszają rządzący.

Zagłosuj
Lambda Polska

Lambda Polska

Lambda Polska to organizacja działająca na rzecz osób queerowych w całej Polsce poprzez pomoc psychologiczną, pomoc w sytuacjach kryzysowych i wsparcie w tranzycji. W marcu 2023 r. Lambda Polska zorganizowała Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych w Poznaniu - wielkie święto osób transpłciowych i sojuszniczych, podczas którego odbyły się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, wystawy, porady prawne, manifestacja oraz drag show.

Zagłosuj

Równe traktowanie

Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności

Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności

Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności z siedzibą w Zabrzu to związek stowarzyszeń, których misją jest zapobieganie skutkom ubóstwa i wykluczenia społecznego osób w kryzysie bezdomności. Federacja, jako pierwsza w Polsce, zajęła się tym problemem w odniesieniu do społeczności LGBT+ i w czerwcu 2023 r. wydała raport z badania “Bezdomność osób LGBT+”, w którego skład wchodzi także diagnoza stanu wiedzy na temat bezdomności w tej grupie, stosowanych rozwiązań, wyzwań i planów wsparcia.

Zagłosuj
Koło Naukowe Praw Człowieka i Filozofii Prawa UMCS

Koło Naukowe Praw Człowieka i Filozofii Prawa UMCS

Koło Naukowe Praw Człowieka i Filozofii Prawa to organizacja studencka działająca przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W maju 2023 r. koło zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Naukową Praw Osób LGBT+ pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas trzech paneli studenckich i panelu eksperckiego poruszane były takie tematy jak: prawo podatkowe a orientacja seksualna, transkrypcja aktu urodzenia dziecka pary osób tej samej płci czy ochrona praw osób queer w relacji do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Zagłosuj
Wydział Nauk o Zdrowiu UM w Białymstoku

Wydział Nauk o Zdrowiu UM w Białymstoku

Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest najmłodszym wydziałem na tej uczelni. W maju 2023 r. Wydział współorganizował konferencję naukową na temat wsparcia i opieki zdrowotnej pacjentów i pacjentek transpłciowych - “Opieka nad pacjentem TRANS”. W trakcie wydarzenia rozmawiano m.in. o chirurgii transpłciowej, wsparciu osoby transpłciowej w gabinecie dermatologicznym, a także o kwestiach etycznych wokół transpłciowych osób pacjenckich. W konferencji uczestniczyły m.in. osoby członkowskie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku oraz studenci i studentki kierunku Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego.

Zagłosuj

Życie polityczne

Anna Maria Żukowska

Anna Maria Żukowska

Posłanka partii Lewica, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Prawniczka, filolożka angielska, demokratka i feministka. Jedna z dwóch wyoutowanych osób biseksualnych w polskim parlamencie. Zastępczyni przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W czerwcu 2023 roku była organizatorką największej platformy partii politycznej na Paradzie Równości.

Zagłosuj
Monika Falej

Monika Falej

Posłanka partii Lewica, prawniczka, wiceprzewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej. We wrześniu 2022 r., w ramach pracy w Komisji Etyki Poselskiej, Monika Falej doprowadziła do ukarania Jarosława Kaczyńskiego karą nagany za haniebne naśmiewanie się z osób transpłciowych. Dzięki jej działaniom, w sierpniu 2023 r., naganą ukarano również byłego posła PiS, Łukasza Mejzę, który na antenie TVP Info mówił o tęczowej zarazie. Nagana to najwyższa możliwa kara, jaką może nałożyć Komisja Etyki Poselskiej na posła_nkę.

Zagłosuj
Katarzyna Ueberhan

Katarzyna Ueberhan

Posłanka na Sejm RP. Wiceprzewodnicząca Poselskiego Klubu Lewicy. Filozofka, feministka i aktywistka. W październiku 2022 r. zwróciła się z interwencją poselską do dyrektora Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w sprawie haniebnego potraktowania transpłciowej pacjentki. Katarzyna Ueberhan zleciła wyjaśnienie poziomu wiedzy pracowników i pracowniczek szpitala na temat praw przysługującym transpłciowym pacjentom i pacjentkom, a także zażądała natychmiastowego przeniesienia pacjentki z oddziału męskiego.

Zagłosuj

Prawo

Jakub Turski

Jakub Turski

Radca prawny i jeden z czołowych pełnomocników od wielu lat czynnie zaangażowanych w postępowania sądowe dotyczące praw osób LGBT+. W styczniu 2023 r. Jakub Turski doprowadził do przegrania procesu przez Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza, któremu sąd nakazał przeprosić prof. Małgorzatę Fuszarę za naruszenie jej dóbr osobistych. Natomiast w kwietniu 2023 r., dzięki zaangażowaniu Turskiego, Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdził naruszenie przez Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza dóbr osobistych Agnieszki Kozakoszczak z Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej.

Zagłosuj
Wolne Sądy

Wolne Sądy

Wolne Sądy to grupa prawników i prawniczek, która zawiązała się na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa. Wolne Sądy reprezentowały prof. Jakuba Urbanika w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym Ministrowi Edukacji i Nauki, Przemysławowi Czarnkowi, który dopuścił się homofobicznych wypowiedzi na antenie TVP Info i Radia Maryja. Zgodnie z wyrokiem sądu, we wrześniu 2022 r., Minister Czarnek opublikował przeprosiny na swoich kanałach społecznościowych skierowane do prof. Urbanika i osób ze społeczności LGBT+.

Zagłosuj
Knut Mazurczak Adwokaci

Knut Mazurczak Adwokaci

Knut Mazurczak Adwokaci to kancelaria specjalizująca się w ochronie praw osób LGBT+, takich jak bezpieczeństwo prawne par tej samej płci, ochrona przed dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści czy prawa osób transpłciowych. Kancelaria reprezentowała Jakuba Kwiecińskiego w sprawie przeciwko TVP i doprowadziła do tego, że w kwietniu 2023 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w precedensowym wyroku wskazał, że TVP nie przedłużając współpracy z dziennikarzem dopuściła się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Zagłosuj

Media

Forbes Women

Forbes Women

Forbes Women to magazyn i część serwisu online Forbes.pl, które skupiają się na kobietach i gospodarce. W lutym 2023 r. na okładce magazynu zagościły liderki biznesu, które w pracy otwarcie i z dumą mówią o swojej przynależności do społeczności LGBT+. Bohaterki obszernego artykułu - ekspertki i dumne lesbijki - opowiedziały o tym, jak ważna jest różnorodność, zarówno dla dobra społeczeństwa, jak i biznesu, a okładka na której widnieją, to pierwsza taka okładka w polskiej prasie biznesowej.

Zagłosuj
Magazyn Duma

Magazyn Duma

Jedyny prawdziwie inkluzywny magazyn LGBT+ w Polsce tworzony wolontariacko przez generację Z. Na łamach czasopisma można znaleźć teksty o tej części społeczności, która nie znajduje miejsca w innych mediach. Duma jest całkowicie bezpłatnym magazynem, a w czerwcu 2023 roku redakcji udało się wydać jej piąty numer, któremu towarzyszyła premierowa gala pod nazwą Express Yourself.

Zagłosuj
Paula Szewczyk

Paula Szewczyk

Dziennikarka Wysokich Obcasów, która odpowiada za większość tekstów dotyczących społeczności LGBT+ opublikowanych na łamach magazynu. Wspiera zespół Wysokich Obcasów i Gazety Wyborczej w zakresie języka inkluzywnego. W marcu 2023 r. ukazała się jej książka 'Ciała obce. Opowieść o transpłciowości'. Bohaterkami i bohaterami reportażu są osoby transpłciowe, ich partnerzy, partnerki oraz rodzice. Paula Szewczyk opowiada ich historie i uwrażliwia na to, z czym muszą się zmagać na co dzień. Ta pozycja to porządna dawka wiedzy związana z polskimi realiami, pojęciami i zjawiskami związanymi z transpłciowością.

Zagłosuj

Ludzie internetu

Ane Piżl

Ane Piżl

Ratownica medyczna, edukatorka, aktywistka, promotorka kultury równości i języka inkluzywnego. Otwarcie mówi o swojej niebinarności i prowadzi edukację zdrowotną na Instagramie. W 2022 r. zapoczątkowała Top Freedom - ruch, który upomina się o neutralność ciała i możliwość odsłonięcia klatki piersiowej wszędzie tam, gdzie połowa społeczeństwa ma do tego prawo. W czerwcu 2023 r. premierę miał wspólny projekt Ane i Storytel pt. “Jestem Trans”, który jest serią podcastów z osobami niebinarnymi, transpłciowymi i ich rodzicami.

Zagłosuj
Izabela Zabielska

Izabela Zabielska

Wyoutowana lesbijka z generacji Z, która odwagą do bycia sobą zaraża inne młode osoby i stara się prowadzić profile w mediach społecznościowych tak, by były bezpieczną przestrzenią. Działa na TikToku i Instagramie, wykorzystując swoje zasięgi również do wspierania akcji społecznych, w tym m.in Tęczowego Piątku. W styczniu 2023 r. premierę miała jej piosenka pt. “Wiśnie”, w której śpiewa o miłości do dziewczyny, a w dzień tegorocznej Parady Równości ukazał się teledysk do jej piosenki o nieprzypadkowym tytule “Święto Narodowe”.

Zagłosuj
Vogule Poland

Vogule Poland

Patryk Chilewicz i Madam, czyli Vogule Poland - twórcy internetowi działający przede wszystkim na YouTubie i Instagramie. Prywatnie para gejów, którzy po reelekcji Andrzeja Dudy zdecydowali się na opuszczenie kraju i wyprowadzkę do Barcelony. We wrześniu 2022 r. premierę miała ich książka pt. “Kuriozum. Z pamiętniczka królowych dram” - wywiad-rzeka z okazji dziesięciolecia działalności, relacjonujący ich perypetie z udziałem gwiazd polskiego showbusinessu. “Kuriozum” to jednak również opowieść o związku osób, którym Polska nie zapewnia równych praw, o aktywizmie i wymuszonej emigracji.

Zagłosuj

Świat Kultury

Natasza Parzymies

Natasza Parzymies

Reżyserka i scenarzystka filmowa. W swoich filmach skupia się na tematyce miłosnej i współczesnych problemach młodych ludzi. Zadebiutowała miniserialem internetowym “Kontrola” opowiadającym o skomplikowanej relacji dwóch lesbijek. “Kontrola” odniosła sukces w Polsce i zagranicą, a do tej pory powstały już 4 jej sezony. W kwietniu 2023 r. premierę miał krótkometrażowy film Nataszy Parzymies pt. “Moje stare” opowiadający o miłości dwóch lesbijek, które spotykają się po 50 latach i wyruszają we wspólną podróż. “Moje stare” to pierwszy film w Polsce, który tak zgrabnie i pięknie rozprawia się z tabu i czyni seniorki-lesbijki widocznymi.

Zagłosuj
Dellfina Dellert i Agnieszka Mazanek

Dellfina Dellert i Agnieszka Mazanek

Artystka interdyscyplinarna Dellfina Dellert i reżyserka Agnieszka Mazanek stworzyły serial dokumentalny “Nago. Głośno. Dumnie”, który miał premierę w czerwcu 2023 r. i szybko stał się przebojem platformy HBO Max. Reżyserki uchwyciły w nim życie sceniczne i prywatne dziesięciorga osób bohaterskich - gwiazd polskiego dragu i burleski. Pokazały łączącą je miłość do sceny i potrzebę opowiadania swojej historii ciałem. “Nago. Głośno. Dumnie.” eksploruje zagadnienia związane z tożsamością, męskością, kobiecością i cielesnością. Zwraca też uwagę na aspekt aktywistyczny i polityczny wydźwięk dragu i burleski.

Zagłosuj
Edmund Krempiński

Edmund Krempiński

Artysta, aktor, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Teatru Nowego w Łodzi, do którego dołączył w marcu 2023 r. stając się tym samym pierwszą transpłciową osobą w zespole publicznego teatru repertuarowego w Polsce. Edmund Krempiński zadebiutował w spektaklu “Dobrze ułożony młodzieniec” Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina. Zagrał główną rolę - Eugeniusza Steinbarta, transpłciowego mężczyznę, który naprawdę mieszkał w przedwojennej Łodzi. Sztuka zebrała bardzo entuzjastyczne recenzje i została nazwana zarazem radykalną i bardzo przystępną, włączającą i po prostu edukacyjną.

Zagłosuj

Biznes

Miłość Nie Wyklucza i Skanska

Miłość Nie Wyklucza i Skanska

Miłość Nie Wyklucza to organizacja, która od 2009 r. działa na rzecz równego traktowania osób LGBT+ i wprowadzenia równości małżeńskiej. W listopadzie 2022 r. Miłość Nie Wyklucza, przy wsparciu firmy Skanska, wydała “Bezpieczne Przystanie” - pierwszą w Polsce publikację przedstawiającą dobre praktyki skierowane do i realizowane przez tęczowe sieci w firmach z sektora prywatnego. Głównym celem raportu jest zebranie i przekazanie rzetelnych informacji o tym, jak firmy wspierają osoby LGBT+ w miejscu pracy i dlaczego powinny robić to w jeszcze szerszym zakresie.

Zagłosuj
LGBTQ+ Network of Networks

LGBTQ+ Network of Networks

LGBTQ+ Network of Networks to inicjatywa zrzeszająca tęczowe sieci pracownicze z ponad 50 firm działających w Polsce. W czerwcu 2023 r. na łamach Forbes Women, Network of Networks opublikowała list otwarty podpisany przez 30 osób liderskich biznesu, w którym zobowiązują się one do podjęcia działań na rzecz wsparcia pracowników i pracowniczek ze społeczności LGBT+. Firmy deklarują w nim konkretne działania, takie jak wprowadzenie równych praw i benefitów niezależnie od płci i statusu związku osób partnerskich, wspieranie tęczowych sieci i współpraca z organizacjami społecznymi.

Zagłosuj
Pantene

Pantene

Marka Pantene, należąca do firmy Procter & Gamble, w ramach kampanii Siła Włosów skupia się na kwestiach różnorodności piękna i odwagi do bycia autentycznie sobą. W lutym 2023 r. Pantene, we współpracy z KPH, uruchomiła fundusz Rośnij w Siłę skierowany do organizacji społecznych skupiających się na wsparciu psychologicznym dla osób LGBT+. Pula środków Funduszu Rośnij w Siłę, o łącznej wartości 100 000 zł, została przekazana 10. organizacjom i wykorzystana przez nie na sfinansowanie terapii indywidualnych i grupowych, grup wsparcia oraz edukacji z zakresu pomocy psychologicznej osobom LGBT+.

Zagłosuj
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt do mediów: Anna Wrzeszczyńska [email protected] mob. +48 505 023 311